Diabetes

Diabetem u nás trpí stále více lidí. Odborníci odhadují, že postižených je na 800 000. Toto vysoké číslo má dva důvody: jednak je v naší populaci stále více lidí s nadváhou, dokonce i v nižších věkových kategoriích, a na druhé straně žijí dnes lidé s diabetem díky lepší péči déle. Méně dobrá zpráva však je, že v mnoha případech je onemocnění stále ještě odhaleno pozdě, a tím je ztracen drahocenný čas pro včasnou léčbu.

Přestože poslední léta přinesla v péči o diabetiky významný pokrok, dochází u mnohých lidí k rozvoji pozdních komplikací – poškození malých i velkých cév a nervového systému. Důsledkem může být oslepnutí, selhání ledvin, srdeční infarkt, mozková mrtvice nebo syndrom diabetické nohy. Pozdní komplikace diabetu představují velkou zátěž, které je však možné se správnou léčbou a péčí vyhnout.

Právě u diabetu II. typu je prvním a nejdůležitějším léčebným opatřením změna stravování, v neposlední řadě s účelem snížit hmotnost pacienta. Právě v počátcích onemocnění totiž může snížení váhy a celková úprava životosprávy ovlivnit hodnoty krevního cukru lépe než léky. Na prvním místě je třeba snížit příjem volných cukrů a živočišných tuků. Druhé důležité pravidlo je konzumovat dostatek potravin obsahujících vlákninu, tedy celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu. Tak dostane tělo všechny důležité živiny, ale málo kalorií, a přesto se budete cítit zasycení. Tento způsob stravování nejen sníží hladinu krevního cukru, ale chrání i před dalšími civilizačními nemocemi jako je srdeční infarkt a rakovina. Přechod na zdravou stravu tedy přinese mnohem víc než jen kontrolu hladiny krevního cukru. Doporučujeme se seznámit s diabetickým desaterem.

Moderní diabetická strava vlastně není žádnou dietou s mnoha zákazy. Jde o vyvážený, pestrý a velice chutný způsob stravování.

Podrobnější informace o diabetu naleznete zde.

 DiaChrom

Copyright © 2013 - 2021
KERBET.cz
Created by it2b

Pracoviště pro studium
energetického metabolismu
Trnava 397, Trnava u Zlína

E-mail: info@kerbet.cz
Tel.: 577 981 893, 605 212 069
v době od 7,00 do 14,30 hodin