Hubnutí s Kerbetem

Dieta s omezením tuků (dieta č. 4)

Dieta s omezením tuku je plnohodnotná, lehce stravitelná, dlouhodobě uživatelná a má snížený obsah tuku. Nejsou zde zařazeny potraviny, které mají vyšší obsah cholesterolu, proto má dieta i mírně protisklerotický charakter. 
Dieta se ordinuje v odeznívajícím akutním stádiu onemocnění slinivky břišní a při onemocnění jater a žlučníku. Strava má šetřící charakter jak výběrem potravin, tak jejich úpravou. Vybírají se netučné potraviny a omezují se tuky na namazání a přípravu pokrmů pod 60 g/den. Denní příjem energie: 9 500 kJ (2 270 kcal), bílkoviny 80 g, tuky 55 g, sacharidy 360 g. 
 
Doporučená technologická úprava pro dietu je dušení, vaření, úprava v mikrovlnné troubě. Maso se pro lepší chuť nejprve opeče nasucho, pak se podlije vodou a dále upravuje. Nepoužívá se cibulový základ ani opékání na oleji. Omáčky se nezahušťují jíškou, ale nasucho opraženou moukou nebo zálivkou z mouky a vody. Pokrmy se nesmaží, není vhodné ani grilování a vysmažování masových šťáv, protože při těchto úpravách dochází k přepalování tuků a vzniku dráždivých látek.

Indikace

Dieta se ordinuje v odeznívajícím akutním stádiu onemocnění slinivky břišní a při onemocnění jater a žlučníku. Strava má šetřicí charakter jak výběrem potravin, tak jejich úpravou. Vybírají se netučné potraviny a omezují se tuky na namazání a přípravu pokrmů pod 60 g/den.

Výběr potravin

Maso

Mléko

Mléčné výrobky

Vejce

Tuky

Sacharidové potraviny

Ovoce

Zelenina

Koření

Nevhodné potraviny

Zdravotní zhodnocení

Jedná se o plnohodnotnou dietu, kterou lze dodržovat dlouhodobě a neohrožuje zdraví.
Obsah bílkovin a sacharidů je fyziologický, obsah tuků je snížený.
Dieta je složena z potravin se sníženým obsahem tuku, což je doporučení u většiny diet zaměřujících se na zdravý životní styl. Nevýhodou je, že přináší velké množství omezení v podobě zakázaných potravin.

 
Zajímavý článek


MOROSIL® - přírodní přístup ke kontrole hmotnosti