Hubnutí s Kerbetem

Dieta s vyloučením volného tuku (dieta 4S)

Dieta s vyloučením volného tuku patří k přísné šetřící žlučníkové dietě. Tato dieta není energeticky a biologicky plnohodnotná, a proto není možné, aby byla pacientům podávána dlouhodobě. Dieta je převážně sacharidová, jsou zcela vyloučeny bílkoviny masa a mléčných výrobků. Množství bílkovin je do 30 g/den a je hrazeno převážně rostlinnými bílkovinami. Tuky v dietě jsou pod 20 g/den, volné tuky na mazání a přípravu pokrmů jsou zakázány. Obsah vitamínů a minerálních látek není vzhledem k povoleným druhům potravin plnohodnotný. Denní příjem energie: 8 000 kJ (1 910 kcal), bílkoviny 35 g, tuky 20 g, sacharidy 370 g.

Technologická úprava pokrmů musí být co nejšetrnější, pokrmy vaříme doměkka a nejdříve vše podáváme v kašovité úpravě. Nemastíme!

Indikace

Dieta se ordinuje v akutním stádiu onemocnění slinivky břišní a při onemocnění jater po čajové dietě. Po 2 – 3 dnech přísné diety 4S se pozvolna začínají přidávat další potraviny – vaječný bílek, netučné mléčné výrobky a vařené libové maso. Strava je nadále nemastná s vyloučením volných tuků.

Výběr potravin

Sacharidové potraviny

Polévky

Omáčky

Ovoce

Zelenina

Koření

Maso

Mléčné výrobky

Vejce

Nevhodné potraviny


Příklady jídelníčků pro dietu 4S


Snídaně

Oběd

Svačina

Večeře

Zdravotní zhodnocení

Dieta je převážně sacharidová,  zcela jsou vyloučeny bílkoviny masa a mléčných výrobků. Také příjem vitamínů a minerálních látek je vzhledem k povoleným druhům potravin omezený. Celkově není tato dieta energeticky a biologicky plnohodnotná, a proto není možné, aby byla pacientům podávána dlouhodobě.         

 
Zajímavý článek


MOROSIL® - přírodní přístup ke kontrole hmotnosti