Hubnutí s Kerbetem

Jak podpořit naši imunitu?

Imunitní systém je zvláštní obranný mechanismus organismu. Je složitý, komplikovaný, funguje nonstop bez přestávky tak, že si to člověk ani neuvědomuje. Pokud imunitní systém nefunguje správně, organismus potřebuje účinné prostředky a různé techniky na posílení imunity. Je velmi důležité, aby byl imunitní systém schopný poskytnout organismu vhodnou ochranu.

Základem správného fungování těla je dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů, které přirozeně získáváme z přijaté stravy. Mnoho potravin  se však často znehodnocuje ještě dřív, než se dostanou na náš stůl a to nevhodným skladováním, různými technickými úpravami, vařením, konzervací i pěstováním na vyčerpané půdě.

Vitamíny se vyskytují ve všech druzích potravin, v ovoci, zelenině, mase, vejcích a obilných výrobcích. Právě pestrá a vyvážená strava by měla být dostačující pro pokrytí vitamínových nároků. Vzhledem k našim stravovacím návykům však může dojít k tomu, že se nám nebude některého z vitamínů dostávat - týká se to především vitamínů, které jsou obsaženy ve významném množství v ovoci a zelenině.

Konzumace zeleniny a ovoce je v zemích střední a západní Evropy poněkud opomíjena a měla by být na jídelníčku zastoupena ve větší míře.

 

Kromě nevhodné stravy přispívá k nedostatku vitamínů i kouření, zvýšená konzumace alkoholu a také dlouhodobě působící stres. Dalšími příčinami nedostatku vitamínů v organismu může být jejich špatné vstřebávání z trávicího traktu (schopnost vstřebávání živin u starších osob klesá) nebo stav vyžadující zvýšený příjem těchto živin (těhotenství, kojení). Samostatnou kapitolu pak představuje nedostatek vitamínů v důsledku užívání některých léků.

Vitamíny jsou látky nezbytné pro zdravé fungování organismu, které si ale organismus neumí vyrobit vůbec, nebo je dokáže syntetizovat jen za určitých podmínek. Role jednotlivých vitamínů byla objevena a popsána počátkem 20. století. Bylo zjištěno, že vitamíny C, D, A, B6, B12 a kyselina listová ovlivňují buňky imunitního systému. S výjimkou vitamínu D působí všechny podpůrně na některou jeho složku. V případě vitamínu C dochází navíc v průběhu infekce k výraznému snížení jeho hladiny v leukocytech, protože právě v průběhu infekce je vitamín C využíván na odstranění poškození způsobených volnými kyslíkovými radikály. Vitamín D je ve svém účinku na imunitní systém poněkud specifický - jeho nedostatek vede ke zvýšené náchylnosti k některým infekcím, v tomto případě funguje jako autostimulans. Avšak deficit vitamínu D je zároveň spojen s vyšším rizikem rozvoje autoimunitního onemocnění, v tomto případě funguje vitamín D jako imunosupresivní látka.

Vitamíny C, E a β-karoten jsou známé jako antioxidanty. Eliminují účinek kyslíkových radikálů, které způsobují poškození tkání a iniciují vznik některých onemocnění. Kyselina listová, vitamíny B6 a B12 hrají roli v metabolismu homocysteinu, zapojují se do mechanismů směřujících ke snižování jeho koncentrace v krvi. Bylo popsáno několik mechanismů, kterými by zvýšená hladina homocysteinu mohla přispívat k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění.

Zajímavou skupinou látek ovlivňujících imunitu jsou β-glukany - přírodní polysacharidy patřící do skupiny hemicelulóz, které se podílejí na výstavbě rostlinných tkání. β-glukany se nacházejí v buněčných stěnách některých obilovin, kde se vyskytují glykosidické vazby β-(1→3) a β-(1→4) nebo kvasinek a hub, kde se vyskytují glykosidické vazby β-(1→3) a β-(1→6).

Přírodním stimulátorem imunitního systému jsou beta-glukany pocházející z hub, kvasinek, ječmene nebo z ovsa. Bohatým zdrojem β-1,3/1,6-D-glukanu je hlíva ústřičná.

 

β-glukany jsou přírodní stimulátory imunitního systému, které rovněž vynikají antioxidačními vlastnostmi, ochranným efektem proti zvýšené radiaci a podílí se i na snižování hladiny cholesterolu. β-glukany aktivují přímo buňky imunitního systému, především makrofágy, které tvoří první obrannou linii organismu a jejich úlohou je pohlcování a likvidace cizorodých látek a urychlování obnovy poškozených tkání. β-glukany tak pomáhají k celkové stimulaci obranných reakcí organismu. β-glukany jsou považovány za bezpečné, netoxické a nenávykové látky a jejich účinky jsou potvrzeny řadou studií.

Doplňky stravy s β-glukany jsou vhodné používat pro podporu hojení ran, k podpoření léčby infekčních onemocnění, k podpůrné léčbě zhoubných nádorových onemocnění, ke stimulaci nespecifického imunitního systému, ke kompenzaci nežádoucích účinků z radioterapie, chemoterapie nebo imunosupresivní léčby, k podpůrné léčbě dermatologických onemocnění apod.

Imunitu můžeme ovlivnit sami především pestrou a vyváženou stravou a zdravým životním stylem, ke kterému neodmyslitelně patří i dostatečná pohybová aktivita. Pokud však naše tělo nedostává tolik vitamínů, kolik vzhledem k věku i způsobu života potřebuje, pak to může brzy negativně ovlivnit celý organismus. Doplněk stravy Vitamíny plus je vhodným řešením k pokrytí denní potřeby vitamínů. Je to rychlý, spolehlivý a pohodlný způsob, jak doplnit 11 vitamínů  v optimálním vyváženém poměru. Navíc jsou obohaceny o beta-glukan z hlívy ústřičné, který se významně podílí na stimulaci obranných reakcí organismu.

Vitamíny hrají důležitou roli v řadě biochemických reakcí a podílejí se na zabezpečení fyziologických funkcí organismu. Kromě vitamínu D je tělo plně odkázáno na jejich příjem ze stravy.

 

Pokud vás tento výrobek zaujal a chcete ho vyzkoušet, můžete objednat zde.
Zajímavý článek


MOROSIL® - přírodní přístup ke kontrole hmotnosti