Hubnutí s Kerbetem

Krásné vlasy a pevné nehty

Pevné a nepoškozené vlasy nebo nehty jsou nejen symbolem krásy, ale také dobrého zdravotního stavu. Vlasy a nehty jsou zvláštní formy uložené rohoviny, jejíž hlavní složkou je speciální bílkovina keratin. Keratin produkují buňky, které jsou vysoce produktivní a jsou to také nejrychleji se dělící buňky v lidském těle. Aby byly schopné zajistit syntézu potřebného množství keratinu, musí být velice dobře zásobené živinami. Neexistuje jiný způsob, jak dodat potřebné množství živin zárodečným buňkám v nehtovém nebo vlasovém váčku s dostatečnou rychlostí, než je přísun krví. Proto musí být zajištěno, aby přijímaná potrava obsahovala všechny potřebné živiny v dostatečném množství.

Keratin je tvořený aminokyselinami. Z 20 druhů potřebných aminokyselin existují dvě, které rozhodují o tom, jak bude keratin pevný a odolný. Jsou to cystein a methionin. Pokud je těchto aminokyselin málo, keratin se sice vytvoří, ale vlasy a nehty jsou křehké, snadno se lámou a třepí. Velice snadno také podléhají poškození, například působením některých přípravků pro úpravu účesu nebo při sušení vlasů horkým vzduchem. Pokud je methioninu a cysteinu dostatek, vzniká velice odolná struktura keratinu, vlasy a nehty jsou pevné, lesklé a zdravé.

Růst vlasů a nehtů lze přirovnat ke stavbě zdi. Aby se zeď mohla postavit, musí mít zedník k dispozici potřebné množství cihel a maltu. Aminokyseliny jsou cihlami, cystein a methionin jsou maltou. Když bude malty málo nebo nebude kvalitní, zedník sice zeď postaví, ale její pevnost a odolnost bude špatná.

Často se zdůrazňuje ještě vliv vitamínů a minerálů. Jejich úkol lze přirovnat k míchačce. Zedník může maltu míchat ručně, jeho výkon bude ale nízký a kvalita malty nemusí být při ručním míchání dobrá. Míchačka proces urychlí a zajistí přípravu kvalitnější malty. Funkci míchačky mají právě vitamíny a minerály. Proces syntézy keratinu urychlí a zkvalitní, pokud ale nebude k dispozici dostatek aminokyselin, není z čeho stavět.

Nejlepší je, pokud jsou živiny přivedeny krevními kapilárami až do vlasového kořínku nebo nehtového lůžka, což jsou místa, kde se vlas, případně nehet, tvoří a roste. Krásné vlasy a nehty

 

Podrobné informace o vlasech naleznete zde.

Capimin