Význam antioxidantů v péči o pleť
Již v roce 1954 prof. Denham Harman přednesl svou teorii volných radikálů. Jako většina velkých objevů byla teorie zpočátku ignorována a teprve koncem 60. let potvrzena několika studiemi.
Tato teorie předpokládá, že organizmus začíná stárnout, jakmile jsou buňky poškozovány nestabilními volnými radikály. Toxické kyslíkové radikály vznikají při mnoha metabolických aktivitách buňky. Naštěstí existují 3 antioxidační enzymy tělu vlastní, které dobře spolupracují a vychytávají kyslíkové radikály a ruší jejich účinek. Jsou to superoxid dismutáza, glutathion peroxidáza a kataláza. S přibývajícím věkem klesá produkce těchto ochranných enzymů a reaktivní radikály začínají mít navrch a poškozují molekuly ve svém okolí. Jinými slovy - naše tělo začíná rezavět tak, jako koroduje kov působením kyslíku.
Zvládnutí procesu stárnutí znamená tedy ovlivnění oxidativního stresu buňky. Látky, které utlumují vliv reaktivních radikálů, nazýváme antioxidanty a jsou přítomny v mnoha přírodních zdrojích. Patří zde např. vitamin C, E, B2, karotenoidy, minerální prvky jako zinek, selen, mangan a měď, látky ze skupiny polyfenolů (flavonoidy, fenolové kyseliny, třísloviny, některé lignany), koenzym Q10 a další.
Vitamín C patří mezi vitamíny rozpustné ve vodě a má významný antioxidační efekt – eliminuje aktivní formy kyslíku a blokuje nitrační reakce v zažívacím traktu (tlumí tvorbu nitrosaminů, kterým se přisuzuje podíl na vzniku nádorového bujení v zažívacím traktu). Vitamín C má důležitou funkci při tvorbě kolagenu, který je nutný pro růst a opravu poškozených vazivových tkání. Vitamín C pomáhá také při nachlazení, přispívá k hojení ran, snižuje krevní cholesterol a zvyšuje ochranu proti nádorovému bujení.
Vitamín E patří do skupiny vitamínů rozpustných v tucích s výrazným antioxidačním efektem – přebírá volný elektron z aktivovaného atomu kyslíku, čímž jej stabilizuje a tlumí tak tvorbu aktivních forem kyslíku. Vitamín E přispívá k mladistvému vzhledu tím, že tlumí oxidační pochody v buňkách - zabraňuje oxidaci tuků. Rozšiřuje cévy a působí protisrážlivě. V kombinaci se selenem a při vyšších dávkách pomáhá zvyšovat potenci.
Zinek je nepostradatelným stopovým prvkem, který se nachází téměř v každé buňce. Stimuluje aktivitu přibližně stovky enzymů, je potřebný pro syntézu nukleových kyselin a také podporuje správnou funkci imunitního systému a hraje důležitou roli v procesu hojení ran. Mikroprvky zinek a selen jsou kofaktory enzymů, které ovlivňují procesy regenerace a obrany proti účinkům radikálů.
Selen patří mezi stopové prvky, jejichž příjem je pro tělo nezbytný, avšak ve vysokých dávkách je pro tělo toxický. Selen tvoří součást bílkovin - selenoproteinů. Selen se účastní především zhášení volných radikálů a přeměny neúčinného hormonu štítné žlázy tyroxinu na účinnou formu trijódtyronin. Působí příznivě na revmatickou artritidu, udržuje pružnost tkání, předchází vzniku lupů a zlepšuje činnost imunitního systému. Nejlepšího účinku selenu je dosaženo v kombinaci s vitamíny C a E.
Zajímavým přírodním antioxidantem je astaxanthin. Je to přírodní karotenoid produkovaný řasou Haematococcus pluvialis a vyskytuje se v mase lososa, humra a krevet. Astaxanthin je strukturálně podobný β-karotenu, ale malý rozdíl ve struktuře astaxanthinu má za následek radikální rozdíly v jeho aktivitě. Astaxanthin je nejsilnější přírodní antioxidant, který vědci doposud objevili. Astaxanthin je 10x silnější antioxidant než β-karoten a 550x silnější než vitamín E. Unikátní struktura astaxanthinu umožňuje připojení k buněčné membráně a tím i jeho fixaci ve tkáních. To má velký význam především u svalové tkáně. Prostorové uspořádání molekuly také dovoluje přechod přes hematoencefalickou bariéru (transport látek do mozku).
V mase krevet se nachází velice účinný antioxidant astaxanthin. Jeho antioxidační účinnost je přibližne 10x vyšší, než u beta-karotenu. | ![]() |
Přírodní astaxanthin je výjimečně silný při záchytu volných radikálů kyslíku. To znamená, že astaxanthin může působit jako antioxidant a chránit buňky před poškozením volnými radikály a před oxidací. Astaxanthin působí jako vnitřní ochrana proti škodlivým účinkům slunečního záření a celkově příznivě působí na pokožku. Astaxanthin rovněž zvyšuje ochranu pokožky při opalování, prodlužuje bezpečnou dobu pobytu na slunci a zabraňuje tvorbě pigmentových skvrn. Výhodou astaxanthinu je, že není rizikový pro kuřáky. Pozitivních účinků by mělo být dosaženo konzumací min. 2 mg astaxanthinu denně.
Dalším zajímavým přírodním zdrojem antioxidantů je extrakt z kůry francouzské přímořské borovice. Tato speciální borovicová kůra obsahuje vysoký podíl aktivních bioflavonoidů označovaných jako proanthocyanidiny. Jsou to přírodní polyfenolové sloučeniny, jejichž konzumace přináší velmi příznivý zdravotní efekt. Proanthocyanidiny mají významné antioxidační vlastnosti, zasahují do metabolismu různých reaktivních forem kyslíku a dusíku a účinně odstraňují všechny druhy agresivních volných radikálů z krve dříve, než způsobí poškození buněk. Základem schopnosti polyfenolů je schopnost "zhášet" radikály, chemicky řečeno schopnost antioxidantu poskytnout elektron radikálu za současného vzniku stabilnější a méně reaktivní struktury.
Přímořská borovice není jen krásným stromem, ale jeho kůra obsahuje zvláštní sloučeniny, které jsou schopny likvidovat volné radikály. | ![]() |
Proanthocyanidiny se spolu s vitamínem C podílejí na ochraně pokožky před škodlivými vlivy ultrafialového záření a pomáhají zpomalovat přirozenou degradaci bílkovin kůže v důsledku stárnutí. Proanthocyanidiny z přímořské borovice také zlepšují pružnost krevních cév a kapilár, zabraňují nadměrnému srážení krve v cévách, podporují lepší krevní oběh a působí proti křečím.
Mezi účinné antioxidanty také patří koenzym Q10. Je to sloučenina funkčně podobná vitamínům a je obsažena ve většině lidských buněk. Koenzym Q10 je pro náš organismus nepostradatelný a uplatňuje se při buněčném dýchání a získávání energie. Jedná se o jeden z rozhodujících katalyzátorů energetického metabolismu a s jistou nadsázkou lze říct, že jeho množství v buňce určuje i její výkonnost. Jeho struktura ho také předurčuje jako strážce lipidových membrán a mitochondrií před působením volných radikálů. Koenzym Q10 je zčásti přijímán potravou, zčásti si jej tělo vyrábí samo. S přibývajícím věkem jeho produkce v těle klesá a výkonnost těla se stává více závislá na dodávce koenzymu Q10 potravou. Proto je dodávka koenzymu Q10 (například formou vhodného doplňku stravy) pro starší osoby tak důležitá.
Nejvyšší koncentrace Q10 je v srdci, v plících a v ledvinách. Avšak již ve 40 letech má člověk v srdečním svalu ve srovnání s 20letým asi o 30 % méně této látky. Rovněž v dalších tkáních se začíná po čtyřicítce projevovat úbytek koenzymu Q10. Jeho nedostatek v těle má za důsledek i celkové oslabení organismu, ztrátu vitality, snižuje se schopnost koncentrace a fyzické aktivity a urychluje se proces stárnutí (týká se to jak orgánů v těle, tak i kůže, protože klesá rychlost regenerace buněk).
Doplňování koenzymu Q10 do těla formou doplňku stravy vede ke zpomalení procesů stárnutí organismu a především zabraňuje předčasnému stárnutí a projevům, které jsou s tímto spojeny (stárnutí pokožky a tvorba vrásek). Také se může prodloužit i předpokládaná délka života.
Z fyziologického hlediska je velice důležitá informace, že všechny uvedené látky vykazují téměř nulový efekt, pokud jsou aplikovány na pokožku. Jednoduše proto, že se nemohou do buněk vsáknout z povrchu kůže. Aplikace na pokožku je nejméně 100x méně účinná ve srovnání s případem, kdy jsou tyto látky k buňkám pokožky přivedeny krevními kapilárami z přijaté potravy. Ve většině případů navíc antioxidanty aplikované na kůži ztratí svoji ochrannou funkci ve spojení s látkami obsaženými v krémech, šampónech nebo mastích, jakmile se dostanou pod vliv světla a vzdušného kyslíku. Jsou sice na pokožce přítomné, ale bez své biologické ochranné funkce. Jedinou výjimkou jsou případy nanesené velmi silné vrstvy pleťové masky, která navíc nesmí být vystavena účinku slunečního záření. I v tomto případě je však jejich účinek mnohem slabší, než přívodem krví.
Feminestyl obsahuje astaxanthin, proanthocyanidiny, vitamíny, minerály a koenzym Q10, které poskytují komplexní péči o pleť zevnitř. | ![]() |
Pokud vás tento výrobek zaujal a chcete ho vyzkoušet, můžete objednat zde.