Hubnutí s Kerbetem

Zvětšená prostata

Předstojná žláza (latinsky pak prostata) je mužská přídatná pohlavní žláza. Prostata produkuje sekret, který je součástí ejakulátu. Funkcí sekretu je pak zvýšení životaschopnosti spermií, přesněji řečeno, aby měly spermie na své cestě k vajíčku dostatek živin. Při pohlavním styku dochází ke stahu svalů a k vytlačení této tekutiny do močové trubice, kde se smísí s dalšími tekutinami a spermiemi a vytvoří tak semeno. Prostata je umístěna v malé pánvi mezi stydkou kostí a konečníkem. Přesněji pak leží pod močovým měchýřem a obepíná močovou trubici. U dospělého muže dosahuje velikosti kaštanu, váží přibližně 20 g. Svojí polohou, kdy se dotýká stěny konečníku, je dobře přístupná především pro palpační (hmatové) vyšetření.

Pokud se na prostatu podíváme podrobněji, jde o svalově-žláznatý orgán, který je tvořen několika desítkami tuboalveolárních žlázek. Žlázky jsou obklopeny hladkou svalovinou a vazivem. Vývody samotných žlázek pak ústí do močové trubice. Na povrchu je prostata kryta vazivovou blánou, která je bohatě prokrvena a inervována.

Prostatické žlázky vylučují sekret mísící se se spermiemi a tvoří tak 15 - 30 % ejakulátu. spermie

 

Samotná tekutina tvořená prostatou je čirá, má typický zápach a reaguje slabě kysele (pH 6,4). Výměšek je bohatý na bílkoviny, především imunoglobuliny, fosfatázu, proteázu, polyamidy spermin a spermidin, prostaglandiny, kyselinu citronovou, zinek a prostatický specifický antigen PSA (velmi důležitý pro diagnostiku onemocnění prostaty). Každá z těchto složek podporuje spermie a zvyšuje tak šanci na oplodnění. Je třeba, aby sperma bylo dostatečně řídké, aby spermie byly pohyblivé a lehce mohly dosáhnout správných míst v ženském těle.

Prostata ovšem během celého života pozvolna roste, což je způsobeno přeměnou mužského pohlavního hormonu testosteronu na dihydrotestorenon uvnitř prostaty. Tento neustálý, i když pomalý růst se ve vyšším věku projeví charakteristickými potížemi při močení, které rozdělujeme do dvou skupin:

  1. Zvětšená prostata jednak tlačí na močový měchýř, což způsobuje časté nucení na moč (polakisurie), močení v noci (nykturie) a imperativní nucení na moč, které nejde oddálit. Tyto příznaky označujeme jako iritativní.
  2. Zároveň je zaškrcována procházející močová trubice, což ztěžuje vlastní močení. Projevuje se to oslabeným a často přerušovaným proudem moči. Pacient je nucen k vyvinutí zvýšeného tlaku při močení. Často dochází k neúplnému vyprázdnění močového měchýře při močení. Tyto příznaky nazýváme obstruktivní.

Muži považují z pochopitelných důvodů tyto obtíže za intimní záležitost a často se stydí svěřit svému lékaři. Potíže s močením charakterizují časté onemocnění mužů, odborně nazývané benigní prostatická hyperplazie, což se překládá jako nezhoubné zvětšení prostaty.

Zvýšené množství dihydrotestosteronu v krvi je jednou z hlavních příčin zvětšování prostaty a vypadávání vlasů.

 

Pokud se rozhodnete navštívit svého lékaře, nejlépe urologa, a svěřit se mu se svými obtížemi, je třeba lékaři sdělit kompletní anamnézu. Poté je možné přistoupit k prvním vyšetřením, ke kterým pro mnohé bohužel patří vyšetření per rectum neboli vyšetření prostaty prstem do konečníku. Díky poloze prostaty je toto vyšetření stěžejní a může ledacos naznačit. Lékař je schopen zjistit tvar a tuhost prostaty, její velikost a postavení. Je schopen rozeznat, zda se jedná o prosté zvětšení prostaty nebo zda může jít o nádor. K dalším vyšetřením řadíme vyšetření moči (krev, bílkovina, bakterie), vyšetření proudu moči, vyšetření rezidua v močovém měchýři, vyšetření tlaku v močovém měchýři. Možná je i cystoskopie, kdy lékař zavede do vašeho močového měchýře přes močovou trubici tenkou trubičku, přes kterou zrakem přímo nebo kamerou sleduje vnitřek měchýře a močových cest. Jedním z velmi důležitých vyšetření je také vyšetření krve a z ní tak zvaného PSA, což je prostatický specifický antigen, jehož zvýšení by mohlo ukazovat na karcinom prostaty. Zvýšení ale často bývá jen v případě nezhoubného (benigního) zvětšení prostaty, při infekci a zánětu prostaty nebo v období po operaci v blízkosti prostaty (konečník, močový měchýř, operace hemoroidů apod.). Vyšetření je nezbytně nutné udělat komplexně, obzvlášť pokud je podezření na závažnější onemocnění než je prosté zvětšení prostaty.

V případě nezhoubného zvětšení prostaty má dnes medicína k dispozici celou řadu moderních preparátů, které dokáží problémy s močením účinně zmírnit nebo dokonce zcela odstranit a také významně oddálit nutnost operativního řešení, k němuž nakonec v mnoha případech ani nemusí dojít. Poměrně častým nežádoucím účinkem léčiv jsou však poruchy sexuálních funkcí – poruchy ejakulace, erektivní dysfunkce, snížení libida. Překvapivě příznivý vliv mají některé rostlinné extrakty, nejčastěji se doporučují extrakty trpasličí palmy (Serenoa repens) a slivoně africké (Pygeum africanum). Velkou výhodou rostlinných extraktů je, že jsou bezpečné a neovlivňují kvalitu sexuálního života.

Serenoa repens je tzv. trpasličí palma z čeledi Arecareae (arekovité). Přirozeně roste a pěstuje se v americkém státě Florida a přilehlých oblastech. Známá je též pod anglickým názvem saw palmetto (pilovitá palmička). Využívanou drogou je plod (Serenoae fructus). Jako hlavní obsahové látky byly identifikované mastné kyseliny (olejová, laurová, myristová, palmitová, linolová a další), jednak volné, jednak ve formě ethylesterů. Dále obsahuje steroly – β-sitosterol, stigmasterol a daukosterol. Extraktu se připisují účinky protizánětlivé, imunomodulační a rovněž snižuje aktivitu enzymu, který je zodpovědný za přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron.

Plody palmy trpasličí Plody palmy trpasličí

 

Slivoň africká (Pygeum africanum) je strom z čeledi Rosaceae (růžovité), rostoucí v afrických zemích. Synonymním latinským názvem je Prunus africana. Používanou drogou je kůra (Pruni africanae cortex). Podobně jako u extraktu Serenoa repens jsou hlavními obsahovými látkami mastné kyseliny, dále pak alkoholy tetrakosanol a dokosanol a jejich estery s ferulovou kyselinou. V extraktu slivoně africké je zastoupen vyšší podíl β-sitosterolu (až 16 %). Dále je přítomen sirosteron a terpenické látky ursolová kyselina a friedelin. Extrakt má účinky protizánětlivé, dále antiestrogenní a antiandrogenní. Zároveň blokuje účinek růstových faktorů, peptidových hormonů, které stimulují buňky prostaty k dalšímu množení a růstu.

Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum) je léčivá bylinka s vysokým obsahem biologicky aktivních látek (kaempferol, quercetin, myricetin, lektiny a sitosteroly). Aktivní látky vrbovky malokvěté příznivě ovlivňují činnost prostaty a řeší stavy, kdy se prostata projevuje bolestivostí, nutkáním k močení či drobným únikem moči. Působí rovněž protizánětlivě, protiedematózně a antimikrobiálně, využívá se při onemocněních ledvin a močového měchýře. Vrbovka upravuje pružnost močového měchýře a je účinná proti jeho otokům. Uplatňuje se při zánětu prostaty, při chronickém prostatismu a při stařeckém nezhoubném zbytnění prostaty. Příznivě působí na zánětlivé poruchy ledvin a močových cest.

Výše uvedená fytofarmaka mají poměrně dobře zdokumentované účinky, proto je najdeme jak v léčivých přípravcích vydávaných na lékařský předpis, tak v různých doplňcích stravy. Při výběru vhodného doplňku stravy bychom se měli zajímat nejen o cenu, ale hlavně o jejich kvalitu a složení. Velkou výhodou je, pokud jsou rostlinné látky v doplňcích stravy obsaženy ve formě tzv. standardizovaných extraktů. Ty nám totiž zaručují stále stejný obsah účinných složek bez ohledu na kvalitu sklizně výchozích rostlinných surovin.

Prostabil je doplněk stravy podporující správnou činnost prostaty. Obsahuje přírodní látky z trpasličí palmy, slivoně africké a vrbovky malokvěté, které aktivně působí v prostatické tkáni a pomáhají snižovat hladinu růstových faktorů způsobujících zbytňování prostaty. Prostabil nesnižuje kvalitu sexuálního života a díky protizánětlivým účinkům příznivě působí na močový měchýř.

Prostabil obsahuje standardizované extrakty trpasličí palmy, slivoně africké a vrbovky malokvěté s deklarovaným obsahem účinných látek. Prostabil

 

Pokud vás tento výrobek zaujal a chcete ho vyzkoušet, můžete objednat zde.
Zajímavý článek


MOROSIL® - přírodní přístup ke kontrole hmotnosti